The Joy of Six: komentátori sa momentálne strácajú | Šport

Bjørge Lillelien

Dávno predtým, ako Gary Neville „gólový pokus“ o Fernanda Torresa na Camp Nou alebo Roy Keane zničil ďalšiu výstavu Manchestru United, existovala skutočná KOZA šou: Bjørge Lillelien. Situácia: Nórsko sa vrátilo, aby prekvapilo Anglicko 2:1 v kvalifikačnom zápase majstrovstiev sveta v roku 1981 a viac ako nadšený Lillelien nám začal rozprávať všetko na plné hrdlo. “Sme najlepší na svete!” — zakričal po nórsky. „Je to neuveriteľné. Anglicko, domov gigantov!

A tak Bjørge začala dobre využívať svoju úroveň O v anglickej histórii. „Pán Nelson! Lord Beaverbrook! Pán Winston Churchill! Pán Antonio Eden! Clement Attlee! Henry Cooper! Princezná Diana! Porazili sme ich všetkých! Pred prepnutím do angličtiny, aby ste zasadili posledný úder: „Maggie Thatcherová, počuješ ma? Maggie Thatcherová… vaši chlapci dostali pekelný výprask!

Nech je to od nás vzdialené, aby sme poukázali na to, že mnohým anglickým fanúšikom bolo jedno, čo si Beaverbrook (zomrel 1964) alebo Attlee (1967) o tejto porážke vymysleli a že Lillelien mohol trochu aktualizovať svoje referencie (Elton John! Kate Bush! Steve Davis Bruce Forsyth, počuješ ma, Cilla Blacková, atď. V tom čase zapôsobilo na Norsemana viac ako spomienky na hru.

Murray Walker

Murray Walker mal perfektný tón pre Formulu 1, jeho hlas stúpal a točil sa ako motor, ktorý beží na plný plyn. Myšlienka nájsť novú rýchlosť emócií je ohromujúca, ale presne to urobil v Japonsku v roku 1996. Damon Hill nemal ľahké získať britské publikum. Syn charizmatického bývalého majstra sveta Grahama Hilla, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí, keď mal Damon 15 rokov, prišiel na kolesách energického a milovaného Nigela Mansella. Hill bol zdržanlivejší typ chlapa a možno to spôsobilo, že Walker sa k nemu cítil obzvlášť ochranársky.

Po dvoch rokoch, keď skončil na druhom mieste za Michaelom Schumacherom, mal pilot Williamsu šancu získať svoj vlastný titul v F1 víťazstvom v posledných pretekoch sezóny 1996, “Damon Hill vyšiel zo šikany a vyhral Veľkú cenu Japonska,” oznámil Murray. “A musím prestať, pretože mám hrču v krku.” V tichu, ktoré nasledovalo, keď Walker vzlykal od mikrofónu, bolo jasné, že muž, ktorý mal všetky slová (ktorý sa mohol s nadšením chváliť najnudnejším sprievodom F1), sa zrazu stal výrečnejším, keď nepovedal absolútne nič.

Damon Hill je zaliaty šampanským Mika Hakkinen po víťazstve vo Veľkej cene Japonska a v šampionáte jazdcov F1. Fotografia: Sipa Press/Shutterstock

Harry Carpenter

Dvojhra Franka Bruna s Harrym Carpenterom bola základom obrovskej popularity britského boxera v 80. rokoch, no pre Carpentera, zatiaľ čo žartovanie zvláštnych párov bolo zábavné pre televízne rozhovory, bolo dôležité zachovať disciplinovanú neutralitu BBC. Táto dyha sa rozbila, keď sa Bruno v roku 1989 vybral do USA, aby vyzval namysleného a brutálneho majstra sveta v ťažkej váhe Mikea Tysona. To, že Tyson zrazil Bruna na zem skoro v prvom kole, nebolo prekvapením, ale že vyzývateľ opätoval oheň, aby sa potácal Iron Mike. šok.

„Brunova tvár je už poznačená, ale bráni sa a zranil Tysona dobrou ľavou rukou! Vie, že mu teraz môže ublížiť,“ zakričal Carpenter a chrapľavo ho vyzval, aby neprestával biť: „Choď tam, Frank!“ Keď komentátor počúval sám seba, cítil sa zahanbený. “Toto sa nikdy nemalo stať,” povedal. „Zrazu som zistil, že kričím: Choď tam, Frank. Dnes sa za to hanbím, lebo to bolo veľmi neprofesionálne. Ale nemohol som prestať… chcel som, aby Frank vyhral.” Bruno prehral KO v piatom kole, ale tieto štyri slová, ktoré vyslovil, keď ‘Arry nakrátko poľavil v ostražitosti, povedali divákom, čo skutočne cítil k svojmu priateľovi v ringu.

Frank Bruno je porazený Mikeom Tysonom, a to napriek ringside podpore od Harryho Carpentera. Foto: AP

Verne Lundquist

Niekedy musíme akceptovať: Američania to robia lepšie. Najslávnejšia strela v legendárnej kariére Tigera Woodsa je že chip na Masters 2005 mal problémy na 16. jamke svojho posledného kola a hral smerom ku greenu od hrubého. Ale keď jeho perfektne umiestnená strela dopadla 25 stôp od vlajky a potom k nej začala neomylne kĺzať, americký komentátor Verne Lundquist sa chopil vlákna a v priebehu niekoľkých sekúnd zrýchlil zo šepotu na výkrik.

“Je to tu… ó môj bože,” zahlásil, keď loptička putovala smerom k jamke, balansovala na okraji a potom s perfektne umiestneným logom Nike spadla. “OH Wow! Videli ste už niečo také v ŽIVOTE?!“ vykríkol Lundquist, keď nadšený Woods zdvihol svoj nosič a augustovskí patróni začali divoko. Medzitým, u tety Beebovej, mohol ctihodný Peter Alliss iba úprimne poďakovať, keď lopta spadla, zatiaľ čo niekto iný v poli s komentármi (Ken Brown?), ktorý si možno práve vylial horúci čaj na kolená, dodal. slabé, sklamané „och nie“ v pozadí. Prípad CBS 1-0 BBC.

‘Ach môj Bože’. Fotografia: Elise Amendola/AP

Aimee Fuller, Ed Leigh a Tim Warwood

Toto trio vyvolalo viac ako 300 sťažností pre BBC a bolo označené za “kopu nezamestnaných detských zabávačov”. od Stuart Heritage of the Guardian – a on ich bránil. To všetko v reakcii na moment dobrej nálady Británie v Soči 2014. Jenny Jones, 33 a na svojich posledných hrách, získala bronz v slopestyle (prvá olympijská medaila Veľkej Británie na snehu) a komentátori Ed Leigh a Tim Warwood, ako aj snowboardistka Aimee Fuller, nie. falošná neutralita.

Roztlieskavanie počas Jonesových druhých pretekov bolo len predjedlo: 10 športovcov si dokázalo vylepšiť skóre 87,25, takže osem muselo zaostať, aby Jones získal medailu. Uveďte nejaké elitné schadenfreude, najmä keď Rakúšanka Anna Gasser spadla a trio začalo kričať od radosti. „Máme to urobiť? “Pravdepodobne nie,” správne zhodnotil Fuller. Našťastie tu bol Warwood, aby zabezpečil určitú rovnováhu: „Môžeš plakať, Aimee, to je v poriadku. Ed aj Aimee plačú – a ja teraz odchádzam! Všetka profesionalita ide priamo von oknom.”

Neexistujú žiadne komentáre plné vážnosti velikánov (nevieme si predstaviť, že by Barry Davies povedal napríklad „toto mám pocit, že mám guľky v nohaviciach“, keď napätie narastá). Ale viac ako 300 športových kazov, bol to skutočne radostný moment na hrách, ktoré boli poznačené negativitou od troch ľudí, ktorí vedeli, aký vplyv môže mať Jonesov bronz na šport, ktorý milovali.

mick morgan

Pohľad Micka Morgana na veľmoci Castlefordskej ragbyovej ligy Wigan vo finále Regal Trophy v roku 1994 mali počuť len fanúšikovia Tigers, keďže bol interným komentátorom klubu. Ale živá próza yorkshirského muža si nakoniec získala kult a nazbierala sedemciferné zárobky. Zhliadnutia YouTube a vytvorenie trojslovnej frázy, ktorú neskôr použili komentátori šípok a mnohí ďalší. Nikdy som nič podobné nevidel!

Predlaktie od podporného pracovníka z Wiganu Kelvina Skerretta do tváre Andyho Haya je iskra, ktorá zapáli Morganovu poistku. „Ach, čo je s tým? Vyhoďte ho! Odpal toho špinavého idiota… boli diabolskí. Dostaňte ho z ihriska! To je typické pre to, čo to je.” Ale rozmach žltej karty od rozhodcu Dave Campbella pomáha Morganovi nájsť úplne novú úroveň apoplexie. “Dostal žltú kartu.” Nemôžem hovoriť! Si idiot bez fľaše, Campbell. Kretén! Nemôžem hovoriť.

Morgan ho však vyzval: “No tak, Cas, vtieraj to!” – Pokus Lee Crooksa z výslednej penalty privádza bývalého anglického reprezentanta z hnevu komentátorov do extázy. „Aký veľkolepý pokus! Vložte to do svojho. “Je to najlepšia rekvizita na svete, tým menej ostatní.” Predtým, ako Mick skončí vo veľkom štýle: „Aký úžasný výkon! “Nie všetci vieme rozprávať.” Prave naopak; Ukázalo sa, že Morgan môže hovoriť za nás všetkých.