Taiwan zasiahlo silné zemetrasenie, v regióne bolo vydané varovanie pred cunami

jeden zemetrasenie Z pláže Taiwan Zemetrasenie s magnitúdou 7,2 otriaslo ostrovom v stredu ráno a zrútilo budovy v meste na juhu krajiny cunami ktorý spadol na breh na južných ostrovoch Japonska.

Taiwanská televízia ukázala zábery niekoľkých zrútených budov v meste Hualien na východe krajiny neďaleko epicentra a médiá informovali, že niektorí ľudia uviazli v pasci. Zdá sa, že päťposchodová budova bola ťažko poškodená, pričom sa zrútilo prvé poschodie a zvyšok zostal v 45-stupňovom uhle.

V hlavnom meste Taipei padajú dlaždice na staré budovy a niektoré nové kancelárske komplexy. Podľa svedkov agentúry Reuters silné zemetrasenie vyradilo prúd v niekoľkých častiach mesta.

Vlaková doprava na ostrove s 23 miliónmi ľudí bola pozastavená, rovnako ako metro v Taipei. V hlavnom meste sa však veci rýchlo vrátili do normálu, deti chodili do školy a ranné cesty do práce sa zdali normálne.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Podľa taiwanskej centrálnej meteorologickej správy k zemetraseniu došlo o 07:58 (2358 SEČ) pri východnom pobreží Taiwanu v hĺbke 15,5 kilometra (9,6 míľ). Štátne médiá uviedli, že išlo o najsilnejšie zemetrasenie, aké zasiahlo ostrov za posledných 25 rokov.

Vedúci taiwanskej agentúry pre monitorovanie zemetrasení Wu Qianfu uviedol, že následky tohto zemetrasenia boli citeľné od pobrežia Číny až po ostrov Kinman pod kontrolou Taiwanu. Do hodiny po prvom zemetrasení bolo v Tchaj-peji cítiť niekoľko otrasov.

Japonsko vydalo upozornenie na evakuáciu pre pobrežné oblasti južnej prefektúry Okinawa, ktorá pozostáva z niekoľkých malých ostrovov. Podľa Japonskej meteorologickej agentúry dosiahne vlna cunami v rozsiahlych oblastiach juhozápadného pobrežia Japonska až tri metre, pričom intenzita zemetrasenia je 7,5.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

0,3-metrové cunami zasiahlo ostrov Unagoni o 9:18 (0018 SEČ), uviedla JMA. Agentúra uviedla, že vlny môžu poškodiť aj pobrežia ostrovov Miyako a Yayama.

E-mail, ktorý potrebujete na daný deň
Najlepšie správy z Kanady a z celého sveta.

Filipínska agentúra pre zemetrasenie tiež varovala obyvateľov pobrežných oblastí v niekoľkých provinciách a požiadala ich, aby sa presunuli na vyššie položené miesta.

Podľa predstaviteľov Britskej Kolumbie a Spojených štátov zemetrasenie na Havaji ani na západnom pobreží Severnej Ameriky nehrozilo cunami.

Podľa čínskych štátnych médií boli otrasy cítiť v mestách Fuzhou, Xiamen, Quanzhou a Ningde v čínskej provincii Fujian.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Taiwanská oficiálna centrálna tlačová agentúra uviedla, že zemetrasenie bolo na ostrove najhoršie od roku 1999, keď zemetrasenie s magnitúdou 7,6 zabilo približne 2 400 ľudí a zničilo alebo poškodilo 50 000 budov.

Japonská verejnoprávna televízia NHK uviedla, že zemetrasenie zaznamenalo v Hualien na Taiwane magnitúdu 6 na japonskej škále 1-7.

Japonská meteorologická agentúra uviedla, že pri zemetrasení s magnitúdou 6 sa väčšina stien betónového bloku zrúti a ľudia zistia, že nie je možné stáť alebo sa pohybovať bez toho, aby nespadli.

Taiwan leží pozdĺž Tichého oceánu „Ohnivého kruhu“, zlomovej línie zemetrasení okolo Tichého oceánu, kde dochádza k väčšine zemetrasení na svete.

Japonsko má na svedomí jednu pätinu zo šiestich alebo viacerých zemetrasení na svete.

11. marca 2011 zasiahlo severovýchodné pobrežie zemetrasenie s magnitúdou 9, najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie v Japonsku a veľká vlna cunami. Tieto udalosti spôsobili najhoršiu svetovú jadrovú krízu od černobyľskej havárie pred poldruha storočím.

Japonskom na Nový rok otriaslo najsmrteľnejšie zemetrasenie za posledných osem rokov, keď prefektúru Ishikawa na západnom pobreží zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,6. Pri tomto zemetrasení zahynulo viac ako 230 ľudí a 44 000 domov bolo úplne alebo čiastočne zničených. Podľa miestnych úradov je nezvestných päť ľudí.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

– So súbormi z Associated Press a Global News


Kliknutím prehrajte video: „Japonsko schvaľuje 33 miliónov dolárov na obnovu po zemetrasení v zdevastovaných komunitách“


Japonsko schválilo 33 miliónov dolárov na obnovu v oblastiach postihnutých zemetrasením