Proti zákazu meny v Kosove protestovali tisíce Srbov

Kosovskí Srbi sa v pondelok zišli v Mitrovici na protest proti rozhodnutiu Prištiny urobiť z eura jedinú zákonnú menu.

oznámenie

Tisíce menšinových Srbov v Kosove v pondelok protestovali proti zákazu používania srbskej meny v oblastiach, kde žijú, čo je problém, ktorý podnietil najnovšie napätie vo vzťahoch medzi Srbskom a Kosovom.

Napätie vzrástlo po tom, čo vláda Kosova, bývalej provincie Srbska, zakázala bankám a iným finančným inštitúciám používať dinár v miestnych transakciách v oblastiach s dominanciou Srbov a zaviedla euro.

Dinár sa vo veľkej miere používal v oblastiach kontrolovaných Srbmi, najmä na severe Kosova, na vyplácanie dôchodkov a miezd zamestnancom v srbských inštitúciách, vrátane škôl a nemocníc.

Zákaz rozhneval kosovských Srbov aj Srbsko. Lídri Srbska a Kosova o tejto otázke rokovali minulý týždeň na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN.

Demonštranti na srbskom zhromaždení v meste Mitrovica na severe Kosova uviedli, že zrušenie dinára porušuje práva Srbov v Kosove a je diskriminačné.

Požiadali medzinárodné spoločenstvo, aby vyvinulo tlak na kosovskú vládu, aby tento krok zvrátila.

Lekárka Dragisa Milovićová uviedla, že najškodlivejší vplyv na spoločnosť malo rozhodnutie Kosova.

Kosovský premiér Albin Kurti v posolstve kosovským Srbom takúto kritiku odmietol.

Zdôraznil, že účelom nového opatrenia je zabrániť toku nelegálnych peňazí a “Srbsko nezastavuje finančnú pomoc občanom srbskej komunity v Kosove”.

“Kosovo nezmrazilo dinár, dolár, libru ani švajčiarsky frank,” povedal Kurti. Jedinou zmenou od 1. februára je, že hotovosť neprekračuje hranice vo vreciach, ale musí prísť cez bankové účty a (vybrať) v eurách.“

25 rokov konfliktu

V roku 1999 ukončila 78-dňová bombardovacia kampaň NATO vojnu v Kosove medzi srbskými vládnymi silami a etnickými albánskymi separatistami.

Srbské sily boli stiahnuté, ale Belehrad nikdy neuznal nezávislosť Kosova a stále ho považuje za srbskú provinciu.

Európska únia a Spojené štáty vyjadrili znepokojenie nad tým, že zákaz kosovského dinára by mohol podnietiť násilie v nepokojnom regióne a vyzvali na konzultácie a odloženie opatrení.

EÚ sprostredkovala rozhovory medzi Srbskom a Kosovom s cieľom normalizovať vzťahy, ale rozhovory ukázali pomalý pokrok, zatiaľ čo občasné násilné incidenty podnietili obavy z nestability na Balkáne, keďže vojna na Ukrajine pokračuje.