Paríž 2024 sľubuje, že to budú olympijské hry ako žiadne iné

Lode na Seine, B-boys na Place de la Concorde a lákadlo peňazí sľubujú, že Paríž Olympijské hry 2024, ktoré sa začnú o 100 dní francúzsky kapitál, Hry ako žiadne predtým.

Ak už tradicionalisti bledli pri odvážnych plánoch prelomiť viac ako storočnú tradíciu otváracieho ceremoniálu, nehovoriac o tom, že by tento šport prepukol v olympijské spory, zostali by s bielymi očami od zúrivosti pri oznámení, že atletické hviezdy budú odísť do dôchodku. získať bonus 50 000 dolárov.

Po relatívnej sterilite oneskorenej ekonomiky zasiahnutej Covidom Tokio V roku 2020 sa francúzske hlavné mesto, ako aj individuálne športy s rastúcim a potenciálne krehkým programom, pripravujú naplno.

Hry sa začnú 26. júla prvým otváracím ceremoniálom, ktorý sa bude konať mimo štadióna; Namiesto toho každá národná delegácia prejde 6 kilometrov po hlavnej tepne mesta, kým sa vylodí pred Eiffelovou vežou.

O dva týždne neskôr sa veterné mlyny, mrazničky a špičkové skaly po prvýkrát stanú oficiálnou súčasťou olympijského lexikónu, keď debutuje brejk, B-boys a B-girls sa stretnú v súbojoch riadených DJ-mi.

Ak jeho zaradenie nie je také kontroverzné ako objavenie sa lovu živých holubov na programe prvých olympijských hier v Paríži v roku 1900, vyvolalo to niekoľko otázok o takmer obsedantnom záväzku MOV pritiahnuť pozornosť svetovej mládeže.

Breaking sa pripája k ďalším nedávno etablovaným športom, ako sú skateboarding, surfovanie a BMX, v takzvanej „mestskej“ časti neustále sa rozvíjajúceho olympijského programu, pre ktoré je mesto ako Paríž ideálne.

V tíme GB, ktorý teraz vedie 15-ročná Sky Brown, ktorá chce v Tokiu nadviazať na svoj historický skejtový bronz, je podobný pocit zmätku, keď sa objavuje generácia nových hviezd a začína sa zatmiť. zavedený poriadok.

Nebude žiadna Laura Kenny, ktorá by rozsvietila Velodrome, zatiaľ čo na rozdiel od ich dominantných príprav pred Tokiom, existujú otázniky nad schopnosťou takých ako Adam Peaty a Max Whitlock udržať si svoje príslušné tituly.

však, Tom DeanKeely Hodgkinson, Tom Daley, Beth Shriever a Emily Campbell budú dúfať, že sa vrátia na pódium na čele tímu, ktorý vyzerá byť viac než schopný, aby opäť získal pozíciu v prvej trojke v konečnej medailovej tabuľke.

Dean a jeho najbližší znovuzrodenec, Duncan Scott, pokračovali v prekvapivom vzostupe na výslnie britského plaveckého tímu, ktorý vyvolali Peatyho hrdinstvá v Riu, zatiaľ čo Daley a Matty Lee podčiarkli vlnu prísľubov pre tím GB vo vode.

Pokračujúci Hodgkinsonov boj o to, aby sa vyhol ďalšej pozitívnej stránke proti súperkám Athing Mu a Mary Moraa, vyvolá veľké vzrušenie na trati, kde dvojnásobný majster sveta Josh Kerr pokračuje vo svojej rozkošnej rivalite s Nórom Jakobom Ingebrigtsenom.

Medzinárodný príbeh bude nevyhnutne vedený Simone Bilesovejv nádeji, že pridá k svojej aktuálnej ťažbe siedmich olympijských medailí po zotavení sa z psychologického fenoménu známeho ako “twisties”, ktorý obmedzil jej úspech v Tokiu na osamelý, aj keď hrdinský bronz na kladine.

Medzitým francúzske nádeje nie sú o nič vyššie – doslova – ako nádeje Teddyho Rinera v ťažkej váhe v džude, ktorý má na konte tri zlaté olympijské hry a 11 titulov majstra sveta a svoju výnimočnú kariéru chce zavŕšiť ďalším víťazstvom na domácej pôde.

To všetko sa bude odohrávať pred príjemným pohľadom na vypredané tribúny, svet vzdialený od holých tribún Tokia a symbol, alebo aspoň to by chcel MOV vidieť, že hry prekonali jeden z najväčšie búrky svojej histórie.

Možno práve toto nové povedomie o potrebe prispôsobiť sa prinútilo MOV urobiť agresívnejšie zmeny, či už v budúcich výberových konaniach, alebo naliehanie na b-boys a b-dievčatá, aby opustili ulice a išli prvýkrát do olympijskej haly. .

Olympijské hnutie sa od prvých hier v Paríži pred 124 rokmi vyvinulo nepredstaviteľným spôsobom, keď boli na programe aj rozhodne amatérske aktivity ako rybárčenie, lietanie balónom a kroket, ktoré údajne organizoval pred jediným divákom .

Niekto by mohol povedať, že najnovšie zmeny zachádzajú príliš ďaleko. Ale po nepokojoch v Tokiu bude väčšina tých, ktorí majú to šťastie, že môžu byť prítomní v Paríži, jednoducho vďačná za to, že olympijské hry sú späť a budú pripravené tancovať do akéhokoľvek rytmu.