“Nedá sa o tom vyjednávať”: Francúzski poslanci narážajú na obrubníky v Mute | Emmanuel Macron

Emmanuel Macron bol obvinený z účasti na nebezpečnej právnej a politickej kríze Návrh na obmedzenie prístupu k francúzskemu občianstvu Pre ľudí narodených na ostrove Mayotte v Indickom oceáne rodičom.

Pravicové skupiny privítali krok, ktorý kritici označujú za porušenie základných ústavných práv a trvajú na tom, že by sa mal uplatňovať na celom svete. Francúzsko.

Minister vnútra Gerald Durman oznámil zmenu cez víkend po troch týždňoch protestov počas návštevy ostrova, jedného z najchudobnejších regiónov krajiny.

“Urobíme zásadné rozhodnutie. Už nebude možné stať sa Francúzom, ak nie ste dieťaťom francúzskych rodičov,” povedal Darmanin a dodal, že tento krok zníži “príťažlivosť” ostrovov pre potenciálnych imigrantov.

“Toto je veľmi silné, jasné, základné opatrenie, ktoré bude samozrejme obmedzené na ostrov Mayotte,” povedal Darmanen.

Francúzsko udeľuje občianstvo prostredníctvom rodičov („droit du spieval“) a miesto narodenia (“droit du solNávrhu hrozí po schválení návrhu eskalácia napätia vo Francúzsku Nový imigračný zákon.

Bývalý krajne pravicový prezidentský kandidát Eric Zemour v pondelok pre francúzsky rozhlas povedal, že opatrenie je nedostatočné a malo by sa rozšíriť na celé Francúzsko.

“On (Macron) veľa rozpráva a veľa nerobí,” povedal Zemour, ktorý si podobne ako krajne pravicový Rassemblement National (RN) Marine Le Penovej urobil z imigrácie svoju politickú záľubu. Vo Francúzsku sme zrušili Droit du Soleil.

Boris Velaud, líder poslaneckého klubu Socialistickej strany, povedal, že bude proti akémukoľvek kroku na zmenu ústavy a že zákon o prvorodenom občianstve je “nevyjednávateľný”.

“Zmenila by ústavná revízia Droit du Soleil nejakým spôsobom situáciu Mayotte? Neverím tomu, preto nie som za revíziu. Mayotte už podlieha právnemu systému, ktorý je francúzsky. je ťažšie získať francúzske občianstvo ako vo zvyšku krajín.

Mayotte tvoria dva ostrovy, ktoré v roku 1973 hlasovali za zotrvanie vo Francúzsku.

Odhaduje sa, že 150 000 ľudí sa presťahovalo z Komor na Mayotte, aby sa pokúsili uniknúť chudobe. Podľa francúzskeho Národného inštitútu pre štatistiku a ekonomické štúdie (Insee) žije viac ako 40 % ostrovanov za menej ako 160 eur (137 libier) mesačne. Takmer polovica z nich nemá francúzske občianstvo.

Aurelien Thaci, člen parlamentu v ľavicovej aliancii Nupus, povedal, že navrhovaná ústavná zmena “otvorí Pandorinu skrinku”.

“Prečo by Francúzska republika riadená bežným právom mala uplatňovať iné právo ako ostatné departementy?” Tachi napísal v X.

Preskočte predchádzajúcu propagáciu bulletinu

Naznačil to prieskum Ifop zverejnený v pondelok V júnových eurovoľbách malo v úmysle voliť RN až 29 % voličov v porovnaní s 19 % pre Macronovu renesančnú stranu. Pollsters zistili, že nominácia Gabriela Atala za premiéra nemala významný vplyv na zámery hlasovania.

Investigatívny spravodajský web Mediapart v pondelok v úvodníku napísal, že ústavná novela bude “proti (francúzskej) histórii, nebezpečná pre nás všetkých a zbytočná z hľadiska obmedzovania nelegálnej migrácie”.

Napísal France Info Macron „prešiel ťažšou cestou“ Pri podstupovaní takéhoto „politického a právneho rizika“.

“Deruit du sol je jadrom právnej definície občianstva v našej republike. Zrušiť ho, hoci len v jedinom odvetví, znamená podkopať základy nášho práva. Princíp rovnosti je spochybňovaný,” uvádza sa v r. jeho redakcia.

Na navrhovanú zmenu je potrebné referendum alebo „kongres“, postup, ktorý si vyžaduje, aby text schválili obe komory parlamentu a schválili ho tri pätiny poslancov. To by si vyžadovalo právo Francúzska schváliť text a nevyžadovalo by si to žiadne rozkoly vo vláde, ako bolo vidieť v decembri v súvislosti s kontroverzným imigračným zákonom.

Darmanen oznámil, že ústavná zmena bude navrhnutá “do leta”. Miestni obyvatelia nahnevaní na to, čo nazývajú „nekontrolovanou“ imigráciou, zablokovali cesty a zastavili trajekty spájajúce dva ostrovy, Grand Terre a Petite Terre, ktoré tvoria departement.

“Dohodli sme sa s ministrom (Darmaninom), teraz na to čakáme písomne. Na doručenie listu mu dáme čas do stredy,” povedala pre agentúru AFP Safina Sola, šéfka Združenia žijúcich ozbrojených síl… uvidíme, či obsah splní naše očakávania.

Podľa Annecy je na ostrove Mayotte s rozlohou 375 kilometrov štvorcových domovom 310 000 ľudí, no úradníci tvrdia, že tento počet vážne klesá.