Morgan Charriere: Jedinečná cesta posledného piráta do UFC

Keď sa Manolo Zecchini chytil za priehlbinu na mieste, kde býval jeho brušný sval, a zúfalo sa snažil zdvihnúť svoje ochabnuté telo z plátna, Morgan Charrière Spravil pomalý krok vpred, ruky mu ležérne viseli po bokoch. Natiahol sa, vyrovnal sa a hodil pravú holeň smerom k Talianovi.

Predchádzajúci kop, predný kop, demonštroval Charrierovu techniku; Tento neskorší futbalový kop ukázal inú stránku perovej váhy. Bola to nevôľa a brutalita destilovaná do jediného úderu. Zecchini skončil a hodil turistu späť do plota, kde sa zrútil pod údermi miestneho parížskeho hrdinu.

S tým, Charriere UFC Ich debut, boj, ktorý sa pripravoval roky, skončil v štyroch skvelých minútach. Okolo neho v Accor Aréne boli fanúšikovia vo vytržení. Pre niektorých to bola iniciácia do fandomu Charriere; iní podporovali „Posledného piráta“ roky a jeho fanúšikovia prevyšovali mnohé top hviezdy UFC.

“Keď som dosiahol 100 000 odberateľov, mal som viac ako niektorí šampióni UFC,” hovorí Charriere Nezávislý pred jeho druhým vystúpením v UFC, proti Josému “Chepe” Mariscalovi v sobotu (6. apríla). „(Dovtedy) som robil malé práce: rozdával, pracoval v reštauráciách a supermarketoch. Okrem boja je to také ťažké, že si taký unavený. Ale so sociálnymi sieťami (úspech) som mohol prestať bojovať! Alebo by som sa mohol sústrediť na boj.”

Charriere sa sústredil na boj, vedel, že jeho rast v ringu bude zodpovedať rastu jeho nasledovníkov. Ako však Francúz získal takúto podporu ešte pred vstupom do klietky UFC? S prefíkaným plánom.

* * *

V roku 2017 sa schyľovalo k legalizácii MMA vo Francúzsku a tento šport by mal konečne nahradiť Pancrase – oslabená verzia MMA. Nakoniec tento pugilistický úsvit nepríde ešte tri roky, no Charriere to videl. Okrem toho videl svoje miesto v nádhernom novom svete. Pre vtedy 21-ročného mladíka bol plán nasledovný: „Keď bude MMA vo Francúzsku legálne a UFC príde do Paríža, nebudú môcť prísť bez toho, aby ma najali. Musí to byť nemožné.”

Potom Charriere prijal sociálne médiá ako jeden z prvých európskych umelcov zmiešaných bojových umení, ktorý vytvoril kanál YouTube. Vyzerá to ako jednoduchý krok, no Charriere bol v popredí a jeho sledovanosť prekvitala v čase legalizácie MMA vo Francúzsku, keď upútal pozornosť jedného z najväčších streamerov v krajine.

“Kamet0 mi poslal DM: ‘Ahoj, brácho, pomôž mi schudnúť, pošli mi program’,” vysvetľuje Charriere. “Povedal som: Nič ti nepošlem, nebudeš to sledovať!” Mal asi 300 libier, tak som povedal: ,Prídem k vám domov na mesiac, zaškolím vás a všetko dáme na YouTube. Cestoval som do Marseille, robili sme dve videá týždenne a na francúzskom YouTube to vybuchlo; Urobili sme milióny návštev. Vyzeralo to, akoby to všetci vo Francúzsku sledovali. Všetci ľudia ma všeobecne poznali a obhajovali moju vec.

„Bolo to veľmi jasné: ‘Momentálne nie som najlepší bojovník, ale snažím sa a potrebujem vašu podporu. Keď bojujem, buď tu pre mňa na sociálnych sieťach a rob hluk. To je všetko, čo potrebujem.“

Charriere v tom čase ukončil štúdium a kvôli jeho oddanosti zápaseniu a jeho značke nebola núdza o vedľajšie úlohy. Pérová váha sa stala stálicou Cage Warriors, popredného európskeho MMA propagátora, kde vo svojom debute dokonca bojoval o dočasný titul, pričom prehral tesné rozhodnutie.

Charriere počas kariéry v Cage Warriors, kde krátko držal titul v perovej váhe.

(Bojovníci v klietke)

Posledný pirát však získal zlato v roku 2021 a získal oficiálny titul porážkou Perryho Goodwina. Charriere by stratil opasok rozhodnutím o rozdelení začiatkom roku 2021, ale jeho trajektória stále smerovala k UFC.

Výzva by prišla, aj keď nie o ďalšie dva roky. Napriek tomu, Posledný pirát prešiel dlhú cestu, odkedy sa prvýkrát plavil po zradných vodách Francúzska pred MMA.

***

“Atmosféra bola napätá, bolo to cítiť vo vzduchu,” spomína Charriere na francúzske predstavenia, ktoré predchádzali legalizácii MMA. „Profesionálov nebolo veľa, všetko sme sa museli naučiť: redukovať váhu, vyberať si súperov, ovládať sa. Niektorí Francúzi odleteli súťažiť do zahraničia a dostali výprask, pretože úroveň vo Francúzsku ešte nebola vysoká. UFC sa nám nezdalo prístupné a neboli pre nás peniaze. Neviem, čo robiť. Len som si pomyslel: ‘To je chlap, to je posraný boj.’“

Charriere utrpel štyri prehry za sebou, hoci tieto výsledky bagatelizuje vzhľadom na vtedajšiu situáciu vo Francúzsku. Napriek tomu „bolo ťažké zostať motivovaný,“ priznáva. „Nemal som herný plán, nepoznal som svojich súperov pred súbojmi, zvádzal som súboje, ktoré som nemal. V boji som bol ako dieťa proti dospelému mužovi. Veľa zlých rozhodnutí… ale nikto ma naozaj nedokončil, nikto ma nezbil; “Bol som v poriadku, len som nevedel, ako vyhrať profesionálny boj.”

Charriereho schopnosť spojiť sa s francúzskymi fanúšikmi upútala pozornosť UFC

(Bojovníci v klietke)

A tak Charriere zvýšil svoj tréning a skúmal, „ako funguje hra MMA“. Najal si manažéra a začal zarábať peniaze – „nie veľa, ale nejaké“ – a čo je najdôležitejšie, založil si vlastný kanál na YouTube.

„Vyvíjalo to na mňa veľký tlak, všetci tí ľudia sa na mňa pozerali a na niečo čakali,“ hovorí. Charriere ale odolal tlaku dobre a čakanie sa fanúšikom oplatilo.

***

Zranenie stálo Charriereho miesto v inauguračnom UFC Paríž v roku 2022, ale s prestávkou 3:0 v roku 2023 to bolo nepopierateľné.

„Všetci boli bzučať,“Charriere hovorí o svojom debute v UFC v septembri. „Ľudia sa pozerali na moje sociálne siete a hovorili: „Dokázal to! Povedal nám to a my sme ho nepočúvali. Pretože tam bolo tiež veľa nenávisti; Urobil som sériu s názvom ‘Road to the UFC’ a niektorí ľudia to zobrali zle.

“Ale cítil som trakciu.” Najťažšie bolo nenechať sa dotknúť emóciami; Tvrdo som na tom pracoval. Keď som išiel ku klietke, trvalo mi päť sekúnd, kým som sa rozhliadol. Bolo to takmer sedem rokov, čo som bojoval vo Francúzsku a Accor Arena bola vypredaná. Je to legendárna aréna. “Keď som bol malý, chodil som tam vidieť veľké hudobné hviezdy.”

„Posledný pirát“ získal v roku 2020 titul v perovej váhe Cage Warriors

(Bojovníci v klietke)

Rozdrvením Zecchiniho v Paríži Charriere videl žiariť svoju vlastnú hviezdu. Teraz Francúzsko sleduje, aj keď z diaľky, keď sa tento víkend pripravuje na súboj v Las Vegas.

„Doma je každý blázon do MMA,“ hovorí Charriere. „Milujú to… príliš, naozaj! Chcú, aby ste vyhrali, chcú oslavovať, chcú, aby ste sa stali legendou. “Je to dobrý tlak.”

Tlak nie je pre Posledného piráta ničím novým. A nakoniec, ako je to s tou prezývkou?

„Môj otec vybral meno Morgan po prvom pirátovi, ktorý vládol Jamajke, Henrym Morganovi. Tá vec o pirátoch mi utkvela aj ako fanúšikovi anime. Jeden kusPáčila sa mi myšlienka strachu z piráta: nájsť krajinu, zobrať všetko, získať zlato a ísť domov. V tom čase som vždy bojoval na nepriateľskom území.“

V sobotu Posledný pirát opäť vstupuje na nepriateľské územie.