Kríza na Blízkom východe: Ako izraelské komandá zachránili dvoch rukojemníkov v Gaze

Izraelské jednotky špeciálnych operácií zaútočili v pondelok ráno na budovu v meste Rafah na juhu Gazy Oslobodení dvaja rukojemníci Zajatý Hamasom, uviedla armáda, keď Izrael včera večer spustil sériu útokov, pri ktorých zahynuli desiatky Palestínčanov v Rafahu, podľa ministerstva zdravotníctva Gazy.

Operácia sa stretla s radosťou v Izraeli a smútkom v pásme Gazy, kde Viac ako milión Palestínčanov Davy ľudí v Rafahu utiekli zo svojich domovov a hľadali útočisko pred izraelskými vojenskými operáciami na severe. Palestínčania sa obávajú, že útok – a sprievodný počet obetí – bol príznakom dlhotrvajúcej izraelskej operácie na dobytie Rafahu.

Nočná záchranná operácia bola len druhýkrát, čo izraelské sily uviedli, že zachránili väzňov v Gaze od začiatku vojny v októbri. Po porážke Hamasu je osud viac ako 100 rukojemníkov na začiatku vojny 7. októbra jednou z najdôležitejších priorít krajiny.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu naznačil, že izraelské pozemné sily vstúpia do Rafahu s cieľom eliminovať bašty Hamasu, aj keď presné načasovanie nie je jasné. Vyhliadka na pouličné boje v preplnenom meste, ktoré je ohraničené uzavretou egyptskou hranicou, vyvolala celosvetové obavy z nebezpečenstva pre civilistov, ktorí tvrdia, že nemajú kam utiecť.

Záchrana rukojemníkov ukázala odhodlanie Izraela pokračovať v ofenzíve napriek kritike zo strany Spojených štátov a ďalších spojencov a tlaku na minimalizáciu civilných obetí a ničenia. Prezident Biden vo štvrtok označil izraelskú kampaň za „prehnanú“ a povedal, že utrpenie nevinných ľudí sa musí zastaviť.

Hlavný hovorca izraelskej armády kontraadmirál Daniel Hijri na tlačovej konferencii uviedol, že v pondelok o 1:49 vstúpili vojaci izraelských špeciálnych síl do budovy, kde zajali dvoch rukojemníkov. Povedal, že asi po minúte spustili izraelské sily paľbu na okolité budovy, aby narušili komunikáciu Hamasu a zachránili rukojemníkov. Povedal tiež, že izraelské bojové lietadlá strieľali na ciele Hamasu v oblasti.

drone zábery Po prepustení izraelskou armádou sa zdá, že asi tucet izraelských vojakov kráča po ulici do budovy lemovanej samostatnými domami s plochou strechou. iní zábery Výbuch na boku budovy ukázal, že podľa izraelskej armády išlo o izraelský útok.

Fotografie, ktoré urobili palestínski fotografi po útoku, ukazujú niekoľko poškodených betónových budov, z ktorých jedna sa zmenila na trosky. Zdá sa, že palestínske fotografie aj izraelské video boli urobené z rovnakého miesta, vedľa niekoľkých radov stanov.

V pondelok ráno stúpal dym v meste Gaza Rafah pri sérii izraelských útokov.Dôveryhodnosť…Muhammad Abid / Agence France-Presse – Getty Images

Ministerstvo zdravotníctva Gazy uviedlo, že pri izraelských útokoch v Rafahu včera večer zahynulo najmenej 67 ľudí. Médiá informovali o krvavých útokoch na dve mešity v meste Rafah.

Ani izraelský záznam, ani číslo, ktoré oznámilo ministerstvo zdravotníctva v Gaze – ktoré nerozlišuje medzi civilnými a bojovými úmrtiami – nebolo možné nezávisle overiť.

Colného úradníka Ziyada Obeida, ktorý utiekol do Rafahu, prebudila o 2:00 záplava výbušnín, ktorá znela ako „sme uprostred dňa, nie noci“. “Bola to hrozná noc,” dodal.

Izraelská armáda uviedla, že vojaci vstúpili do bytu na druhom poschodí, aby zachránili dvoch rukojemníkov, 60-ročného Fernanda Simona Marmana a 70-ročného Louisa Haara.

Armáda uviedla, že cieľom budúcich úderov bolo zabrániť veliteľom Hamasu v okolitej oblasti kontaktovať rukojemníkov a dokončiť “operačný obraz” útoku.

Armáda neuviedla, ako sa komandá dostali do domu, ale izraelské médiá uviedli, že prinútili otvoriť dvere výbušninami a rukojemníkov evakuovali vrtuľníkom.

Operáciu privítali s radosťou v Izraeli, kde osud rukojemníkov prehĺbil sociálne rozdelenie a traumu.

Niektorí Izraelčania chcú, aby ich vláda súhlasila s dohodou, ktorá by ukončila vojnu výmenou za prepustenie zostávajúcich rukojemníkov, pretože sa obávajú, že izraelský útok ohrozí väzňov.

Záchrana bola pre Netanjahua veľkým prielomom, ktorý v pondelok vo vyhlásení uviedol, že “len pokračujúci vojenský tlak až do úplného víťazstva povedie k prepusteniu všetkých našich rukojemníkov”.

Palestínčania sa pri úteku z Rafahu v pondelok viezli na korbe nákladného auta.Dôveryhodnosť…Muhammad Abid / Agence France-Presse – Getty Images

Netanjahu sľúbil, že ukončí kontrolu Hamasu nad Gazou, ignorujúc varovania Spojených štátov, OSN, humanitárnych skupín a iných, že pokrok v Rafahu by bol pre civilistov zničujúci a riskoval by katastrofu, ktorá by už vznikla, ohrozila. Obyvatelia čelia nedostatku potravín, čistej vody a liekov.

Netanjahu nariadil armáde, aby pripravila plány na evakuáciu civilistov z Rafahu, ale humanitárne organizácie a iní tvrdia, že už nemajú kam ísť. V nedeľu on Sľúbte Palestínčanom bezpečný prechod do severnej Gazy pred útokom v Rafahu, aj keď ďalšie podrobnosti neposkytol.

Yan Zhuang, Gabby Sobelman a Andres R. Martinez Asistované hlásenie.