Izraelské sily zachránili dvoch väzňov v Gaze, kde zahynulo najmenej 67 ľudí

Izraelské sily v pondelok skoro ráno zachránili dvoch rukojemníkov a vtrhli do prísne stráženého bytového komplexu. Gaza Evakuácia a evakuácia väzňov pod paľbou pri dramatickom útoku bola malým, ale symbolickým víťazstvom Izraela. Ťažké nálety, ktoré poskytli krytie pre operáciu, zabili podľa zdravotníckych predstaviteľov v obliehanej oblasti najmenej 67 Palestínčanov.

Situácia s rukojemníkmi hlboko šokovala Izraelčanov a záchrana v husto obývanej oblasti Rafahu nakrátko zdvihla náladu v krajine, ktorá sa stále spamätáva z minuloročného cezhraničného útoku Hamasu, ktorý začal vojnu. Izrael označil Rafah, mesto na južnom okraji pásma Gazy, odkiaľ kvôli vojne utieklo na iné miesto 1,4 milióna Palestínčanov, za posledné zostávajúce centrum Hamasu v regióne a naznačil, že ich územie Útok čoskoro zasiahne mesto.

Operácia v Gaze rozpútala ďalšiu tragédiu vo vojne, pri ktorej zahynulo 28 340 Palestínčanov v regióne, vysídlilo 80 % obyvateľstva a vyvolalo obrovskú humanitárnu krízu.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Ministerstvo zdravotníctva v Gaze kontrolovanej Hamasom v pondelok uviedlo, že v bojoch zahynulo viac ako 12 300 Palestínčanov – detí a tínedžerov. Medzi mŕtvymi bolo aj asi 8 400 žien. To znamená, že deti tvoria asi 43 % mŕtvych a ženy a deti spolu tvoria 73 % mŕtvych.

Ministerstvo, ktoré nerozlišuje medzi bojovníkmi a civilistami, poskytlo rozpis na žiadosť The Associated Press. Izrael tvrdí, že zabil asi 10 000 bojovníkov Hamasu.


Kliknutím spustíte video: „Mladý utečenecký pár v Gaze dúfa v Kanadu, keď sa pripravujú na ťažký pôrod“


Mladý utečenecký pár v Gaze dúfa v Kanadu, keď sa pripravujú na ťažký pôrod


Pri cezhraničnom útoku Hamasu 7. októbra zahynulo podľa izraelských predstaviteľov asi 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a militanti zajali 250 rukojemníkov.

Izrael tvrdí, že približne 100 rukojemníkov zostáva vo väzbe Hamasu po tom, čo desiatky z nich boli prepustené počas prímeria v novembri. Hamas má tiež pozostatky asi 30 ďalších ľudí, ktorí boli zabití 7. októbra alebo zomreli vo väzení.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Vláda urobila z prepustenia viac ako 100 svojich zostávajúcich rukojemníkov dôležitý cieľ svojej vojny spolu so zničením vojenských a vládnych kapacít Hamasu. Ale ako vojna zúri, teraz v piatom mesiaci, ich sloboda zostáva nepolapiteľná a v Izraeli sa objavili nezhody o tom, ako najlepšie ukončiť ich utrpenie.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu trval na tom, že pokračujúci vojenský tlak povedie k prepusteniu väzňov – toto stanovisko zopakoval aj v pondelok – aj keď iní vysokí predstavitelia mu odporovali a tvrdili, že jediným východiskom je zmluva.

Získajte najnovšie národné správy.

Odoslané na váš e-mail, každý deň.

Dramatický útok

Hovorca izraelskej armády, červený admirál Daniel Hagari, uviedol, že špeciálne jednotky spustili paľbu na byt na druhom poschodí v meste Rafah v pondelok o 1:49 a o minútu neskôr spustili nálety na okolité oblasti. Povedal, že rukojemníkov strážia militanti Hamasu a členovia záchranného tímu chránili telá rukojemníkov vlastnými telami, keďže na viacerých miestach vypukli ťažké boje s militantmi Hamasu.

Armáda zachránila 60-ročného Fernanda Simona Marmana a 70-ročného Luisa Haara, ktorých 7. októbra uniesli militanti Hamasu z kibucu Nir Jicchak. Netanjahuov úrad uviedol, že majú aj argentínske občianstvo.


Kliknutím spustíte video: „Palestínčania sa pripravujú na akýkoľvek izraelský útok v Rafahu“


Palestínčania sú pripravení na akýkoľvek izraelský útok v Rafahu


Rukojemníkov previezli do Sheba Medical Center v strednom Izraeli a ich stav bol údajne dobrý. Sú len druhým a tretím rukojemníkom, ktorých treba bezpečne zachrániť; Vojačku zachránili v novembri.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Záchrana, o ktorej Hajri povedal, že bola založená na presných spravodajských informáciách a bola plánovaná už nejaký čas, je pre Izrael povzbudením morálky, ale je malým krokom k prepusteniu zostávajúcich rukojemníkov, o ktorých sa predpokladá, že sa ukrývajú v tuneloch. sú skryté. zlá situácia

Harrov zať Aidan Bigerano, ktorý prepustených väzňov v nemocnici navštívil, uviedol, že títo dvaja muži sú chudí a bledí, no majú dobré vzťahy a uvedomujú si svoje okolie.

Biggerano povedal, že Haar mu okamžite povedal: “Dnes máš narodeniny, Mazal Tof.” Podľa videa zverejneného Netanjahuovou kanceláriou sa muž, ktorý mal na sebe teplákovú súpravu, dlho a v slzách objímal so svojimi príbuznými v nemocnici.

Pri štrajkoch zahynuli desiatky ľudí

Hovorca ministerstva zdravotníctva Ašraf Al-Kadara uviedol, že s podporou izraelských síl došlo uprostred noci k náletom na mesto Rafah a bolo počuť desiatky výbuchov, pri ktorých zahynulo najmenej 67 ľudí. vrátane žien a detí. boli zabití pri útokoch.

Al-Qadara uviedla, že záchranári stále prehľadávajú ruiny. Reportér agentúry Associated Press napočítal najmenej 50 tiel v nemocnici Abu Yusuf al-Najjar v Rafahu.

Mohammad Zaghroub, ktorý žije v meste Rafah, uviedol, že v blízkosti utečeneckého tábora Shabura v meste videl rýchly džíp, po ktorom nasledovali zrážky a silné nálety.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Hovoril z oblasti, ktorú v noci zasiahli ťažké útoky.


Kliknutím spustíte video: „Netanjahu nariadil plán stiahnutia Rafahu pred masívnou pozemnou ofenzívou v Gaze“


Netanjahu nariadil plánované stiahnutie sa z mesta Rafah pred masívnymi pozemnými ofenzívami v Gaze


Videá zverejnené na sociálnych sieťach z kuvajtskej nemocnice Rafah ukazujú mŕtve alebo zranené deti. Zábery nebolo možné okamžite overiť, no boli v súlade s informáciami agentúry AP.

Mladého muža vidia, ako nesie telo dieťaťa, ktoré podľa neho zahynulo pri útokoch. Dodal, že dievčatko sa narodilo dcére jej suseda a bolo zabité počas vojny.

“Nech Netanjahu príde a uvidí: je toto (dieťa) jedným z vašich zamýšľaných cieľov?” povedal.

Obavy o blahobyt

Netanjahu povedal, že je potrebné poslať do Rafahu pozemné sily, aby sa splnili izraelské ciele. V nedeľu Biely dom uviedol, že prezident Joe Biden varoval Netanjahua, že Izrael by nemal viesť vojenské operácie proti Hamasu v Rafahu bez “dôveryhodného a praktického” plánu na ochranu civilistov.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Viac ako polovica z 2,3 milióna obyvateľov Gazy je teraz ponorená v Rafahu, kde státisíce žijú v rozľahlých stanových táboroch a preplnených prístreškoch OSN.

Bidenove komentáre, ktoré predniesol počas telefonátu s Netanjahuom, boli zatiaľ jeho najsilnejším jazykom o potenciálnej operácii.


Kliknutím prehráte video: „Šéf OSN sľubuje okamžité kroky v prípade akýchkoľvek nových informácií o vplyve Hamasu v OSN“


Generálny tajomník OSN prisľúbil, že pri každej novej informácii o vplyve Hamasu v OSN okamžite zakročí


Diskusie o možnosti dohody o prímerí sú čoraz ostrejšie a po týždňoch diplomacie je teraz „rámec“ pre dohodu „veľmi zavedený“, povedal vysoký predstaviteľ americkej administratívy. Vidieť zverejnenie. Palestínski väzni výmenou za zvyšných rukojemníkov zadržiavaných Hamasom a zastavenie nepriateľských akcií.

Predstaviteľ, ktorý počas rozhovorov hovoril pod podmienkou anonymity, pripustil, že “o obete na životoch zostávajú”, ale odmietol uviesť podrobnosti. Predstaviteľ uviedol, že vojenský tlak na Hamas v južnom meste Khan Yunis v posledných týždňoch priviedol skupinu bližšie k dohode o dohode.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Netanjahuova kancelária odmietla výzvu komentovať. Televízna stanica Hamas Al-Aksa predtým prostredníctvom nemenovaného predstaviteľa Hamasu uviedla, že akýkoľvek útok na Rafah by zničil proces vyjednávania sprostredkovaný USA, Egyptom a Katarom.

Biden a Netanjahu hovorili po tom, čo dvaja egyptskí predstavitelia a západný diplomat povedali, že Egypt pohrozil pozastavením mierovej dohody s Izraelom, ak budú do Rafahu vyslaní vojaci.

Federman sa hlásil z Jeruzalema a Magdi z Káhiry. Spisovateľ Associated Press Colin Long vo Washingtone prispel k tejto správe.