Izrael tvrdí, že strategický koridor pri hraniciach medzi Gazou a Egyptom je teraz pod jeho kontrolou

Izraelská armáda v stredu oznámila, že prevzala kontrolu nad strategickým koridorom pozdĺž hranice s Gazou. Egypt prerušiť pašerácke tunely a zároveň sa pokúsiť eliminovať militantnú skupinu Hamas v konflikte, ktorý je už ôsmy mesiac.

Dobytie koridoru Philadelphia by mohlo skomplikovať vzťah Izraela s Egyptom, ktorý sa už predtým sťažoval na izraelský postup pozdĺž svojej hranice. Izrael tvrdí, že koridor je prešpikovaný tunelmi, ktoré slúžili na prepravu zbraní a iných zásob pre Hamas – dokonca aj v rámci celoročného embarga, ktoré Hamas uvalil. Izrael a Egypt.

Izrael tiež rozšíril svoj vplyv na juhu Gaza mesto blahobytuMedzitým sa státisíce ľudí, ktorí kvôli vojne hľadali útočisko na iných miestach, stali bezdomovcami a intenzita násilia v posledných dňoch pripravila o život desiatky Palestínčanov. Armáda uviedla, že v utorok v meste spojila sily až s tisíckou vojakov.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Egypt uviedol, že akékoľvek zvýšenie počtu vojakov v strategickom koridore Philadelphia by bolo porušením mierovej dohody medzi krajinami z roku 1979. Ešte predtým sa objavili sťažnosti na izraelskú okupáciu hranice Rafahu medzi Gazou a Egyptom.

“Filadelfský koridor slúžil ako kyslíková linka Hamasu, cez ktorú Hamas pravidelne pašoval zbrane do Gazy,” povedal kontraadmirál Daniel Hajri, hovorca Zboru náčelníkov štábov.

Izraelský vojenský predstaviteľ pod podmienkou anonymity v súlade s vojenskými predpismi uviedol, že Izrael informoval Egypt o zajatí. Povedal, že počas operácie sa našlo asi 20 tunelov, z ktorých niektoré boli Izraelu neznáme, a našlo sa aj 82 prístupových bodov do týchto tunelov. Nie je jasné, v akom stave sú tunely a či sa v súčasnosti používajú.

Koridor je súčasťou väčšej demilitarizovanej zóny na oboch stranách izraelsko-egyptskej hranice. Podľa mierovej dohody môže každý v zóne rozmiestniť len malý počet vojakov alebo príslušníkov pohraničnej stráže, hoci tento počet môže byť po vzájomnej dohode upravený. V čase dohody izraelské jednotky kontrolovali Gazu, kým Izrael v roku 2005 nestiahol svoje sily a osady.


Kliknutím spustíte video: „Krajiny naďalej presadzujú dvojštátne riešenie“


Krajiny naďalej presadzujú dvojštátne riešenie


Egyptská štátna správa Al-Qarah News uviedla, že s izraelskou stranou neprebehla žiadna komunikácia o objavení tunelov na hraniciach. Egypt opakovane vyjadril obavy, že izraelská ofenzíva by mohla prinútiť Palestínčanov prejsť cez hranicu – tento scenár je podľa Egypta neprijateľný.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Úzky koridor – sčasti široký asi 100 metrov – vedie 14 kilometrov pozdĺž hranice Gazy s Egyptom a zahŕňa trasu Rafah do Egypta.

Najnovšie správy z Kanady a sveta
Odoslané na váš e-mail, ako sa to stane.

Hamas má od prevzatia Gazy v roku 2007 slobodnú kontrolu nad hranicou.

Pašerácke tunely boli vykopané pod hranicou medzi Gazou a Egyptom okolo izraelsko-egyptskej blokády po tom, čo Hamas prestal budovať svoje vlastné vojenské zálohy. Niektoré tunely boli obrovské, dosť veľké pre autá. Hamas priniesol zbrane a zásoby a obyvatelia Gazy pašovali komerčný tovar, od dobytka až po stavebné materiály.

To sa zmenilo v poslednom desaťročí, keď Egypt bojoval s islamistickými militantmi na Sinaji. Egyptská armáda zatlačila a zničila stovky tunelov, ktoré podľa nej slúžili na prepravu zbraní na Sinajský polostrov.

Izraelský vojenský predstaviteľ uviedol, že Izrael tiež prevzal “taktickú kontrolu” nad oblasťou Tal al-Sultan na severozápadnom brehu Rafahu. Povedal však, že vplyv v meste zostáva „operáciou s obmedzeným rozsahom a rozsahom“.

V stredu skôr vysoký izraelský predstaviteľ uviedol, že konflikt Izraela s Hamasom potrvá do konca roka – čo je pochmúrna predpoveď pre konflikt, ktorý zabil desaťtisíce ľudí, prehĺbil medzinárodnú izoláciu Izraela a posunul región na pokraj expanzie. Zápchy

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Poradca pre národnú bezpečnosť Zachary Hannigbi-Kahn pre verejný rozhlas povedal, že “očakáva ďalších sedem mesiacov bojov” s cieľom eliminovať vojenské a vládne kapacity Hamasu a menšej militantnej skupiny Islamský džihád.

“Armáda dosahuje svoje ciele,” povedal, ale od začiatku tvrdil, že “vojna bude dlhá.” Rok 2024 označili za rok vojny.


Kliknutím spustíte video: „Rakety Hamasu zasiahli Tel Aviv, Izrael odpovedá náletmi v Rafahu“


Rakety Hamasu zasiahli Tel Aviv, Izrael reaguje náletmi na Rafah


Hanaghbiho komentáre vyvolávajú otázky o budúcnosti Gazy a o tom, akú úlohu bude hrať Izrael. Spojené štáty, hlavný spojenec Izraela, už požiadali premiéra Benjamina Netanjahua, aby rozhodol o povojnovej vízii palestínskych území. Netanjahuov minister obrany a vysoký vládny spojenec varovali, že musí podniknúť kroky, aby zabezpečil, že Izrael nebude v Gaze zapojený donekonečna.

Vojna už zdevastovala mestskú krajinu Gazy, vysídlila veľkú časť jej obyvateľstva a spôsobila humanitárnu katastrofu a rozsiahly hladomor. Otvorila Izrael medzinárodnej právnej kontrole, kritizovala svetové súdy za jeho správanie počas konfliktu, vyvolala nezhody s Bielym domom a vyzvala tri európske krajiny, aby v utorok oficiálne stiahli svoje sankcie, aby uznali palestínsky štát proti požiadavkám Izraela.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Izrael tvrdí, že posledné zostávajúce bašty Hamasu v Rafahu musia byť zničené a že po skončení vojny sa bude snažiť kontrolovať bezpečnosť v pásme Gazy na dobu neurčitú. Doteraz dosiahla svoje pôvodné ciele eliminovať Hamas a vrátiť niekoľko rukojemníkov zajatých pri útoku Hamasu 7. októbra, ktorý začal vojnu.

Za Rafahom izraelské sily stále bojujú s militantmi v častiach Gazy, o ktorých armáda tvrdí, že ich ovládla už pred mesiacmi, čo je možný znak povstania na nízkej úrovni, ktorý by mohol zaneprázdniť izraelských vojakov v tejto oblasti.

Organizácia Spojených národov tvrdí, že vo vojne v Rafahu bolo vysídlených jeden milión ľudí, z ktorých väčšina už bola vysídlená z iných oblastí Gazy. Palestínčania v stredu hlásili ťažké boje v rôznych oblastiach mesta.

Obyvatelia uviedli, že boje zúrili v centre mesta a na predmestí Tal al-Sultan v tej istej štvrti, kde izraelský nálet cez víkend zapálil požiar v tábore pre vysídlených ľudí, ktorý zabil desiatky ľudí. Armáda tvrdí, že útok vyšetruje a že požiar mohol byť spôsobený druhým výbuchom.

Drahá loď postavená Spojenými štátmi na doručovanie pomoci do regiónu bola medzičasom poškodená v zlom počasí, čo je ďalšia prekážka v úsilí dodávať jedlo hladujúcim Palestínčanom. Pozemné cesty do Gazy sú teraz plne pod kontrolou Izraela.


Kliknutím prehráte video:


„Kanada sa bojí“: Freeland pri izraelskom útoku na tábor Rafah


Spojené štáty a ďalší spojenci Izraela varovali pred rozsiahlym útokom na Rafah, pričom Bidenova administratíva uviedla, že prekročí „červenú čiaru“ a zdrží sa poskytovania útočných zbraní za takýto záväzok. Ale zatiaľ sa nepokúsil zastaviť izraelský postup cez mesto.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Minulý týždeň Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu, aby zastavil operáciu v Rafahu v rámci juhoafrického prípadu obviňujúceho Izrael z genocídy Palestínčanov v Gaze, čo Izrael rázne popiera.

Konflikt sa začal, keď Hamas a ďalší militanti 7. októbra spustili prekvapivý útok na južný Izrael, pričom zabili asi 1200 ľudí, z ktorých väčšina boli civilisti, a zajali asi 250 rukojemníkov. Počas týždňového prímeria v novembri bolo prepustených viac ako 100 Palestínčanov výmenou za väzňov Izraelom.

Izraelské útoky v reakcii na útok zabili najmenej 36 096 Palestínčanov, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Gaze kontrolované Hamasom, ktoré vo svojich počtoch nerozlišuje medzi bojovníkmi a civilistami. Izrael tvrdí, že zabil 15 000 militantov.

– Shourafa hlásil z Káhiry, Deir al-Balah, pásma Gazy a Moqdi.