Izrael sa hlási k zodpovednosti za štrajk, ktorý zabil 7 humanitárnych pracovníkov: Aktuálne informácie

Sedem humanitárnych pracovníkov z International Central Kitchen v pásme Gazy bolo zabitých, keď sa ich konvoj dostal v pondelok večer pod paľbu, podľa humanitárnej organizácie a zdravotníckych predstaviteľov Gazy.

Organizácia na pomoc pri katastrofách, ktorú založil španielsky šéfkuchár Jose Andres, uviedla, že konvoj bol pri izraelskom útoku zranený. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo vyhlásení po útoku označil tento útok za “tragický prípad úmyselného zabíjania nevinných ľudí našimi silami”. Povedal, že Izrael je v súvislosti s incidentom v kontakte so zahraničnými vládami.

Tu je to, čo vieme.

Kolóna troch áut práve opustila sklad potravín.

Organizácia vo vyhlásení uviedla, že pracovníci Medzinárodnej centrálnej kuchyne opúšťali sklad v Deir al-Balah v centre Gazy, keď sa ich konvoj – dve obrnené vozidlá a tretie vozidlo – v pondelok neskoro večer stal terčom útoku.

Charitatívna organizácia uviedla, že izraelská armáda bola informovaná o odchode humanitárnych pracovníkov. Podľa skupiny humanitárni pracovníci práve vyložili viac ako 100 ton potravín dovezených do Gazy po mori.

Videá a fotografie overené The New York Times ukazujú, že konvoj bol niekoľkokrát zasiahnutý. Fotografia ukazuje tri zničené biele autá asi jeden a pol míle od najväčších vozidiel smerujúcich na sever a na juh.

Logá World Central Kitchen možno vidieť na predmetoch v rozšírených interiéroch áut Sever a Juh. Na aute v strede zostala diera na streche, ktorá bola zreteľne označená logom gangu. Všetky tri vozidlá, hoci boli od seba vzdialené, sa nachádzali na pobrežnej ceste Al Rasheed alebo v jej blízkosti.

V utorok ráno nebolo jasné, aký typ munície bol vrhnutý na vozidlá a či boli výbušniny odpálené zo zeme, zo stíhačky alebo z dronu.

Zahynulo šesť cudzincov a jeden Palestínčan.

World Central Kitchen uviedol, že jeden z mŕtvych má dvojité občianstvo Spojených štátov a Kanady, zatiaľ čo ostatní sú obyvateľmi Austrálie, Veľkej Británie, Gazy a Poľska. Mená a vek obetí v príspevku Na webovej stránke skupiny„Potácame sa zo straty,“ povedala jej generálna riaditeľka Erin Gore.

Austrálsky premiér Anthony Albanese identifikoval jednu z obetí ako Zumi Francom, austrálsku občianku a vedúcu predstaviteľku Global Central Kitchen. “Pocta Lalzaumi ‘Zumi’ Francomovej rozpráva príbeh života zasväteného službe druhým, vrátane jej Austrálčanov, počas prírodných katastrof,” povedala Penny Wongová, ministerka zahraničia krajiny. Sociálne médiá.

Podľa starostu Wojciecha Bakona pri útoku zahynul Damian Sobol, humanitárny pracovník v juhovýchodnom poľskom meste Przemyśl. “Neexistujú slová, ktoré by opísali, čo ľudia, ktorí poznali tohto úžasného muža, v tejto chvíli cítia,” uviedol v príspevku na sociálnej sieti.

Zomi Frankcom v marci.Dôveryhodnosť…World Central Kitchen, prostredníctvom agentúry Reuters
Damian Sobol, vpravo, na neidentifikovanej fotografii.Dôveryhodnosť…Free Space Foundation prostredníctvom The Associated Press

Britský minister zahraničných vecí David Cameron povedal na sociálnych sieťach Traja zo zabitých humanitárnych pracovníkov boli britskí štátni príslušníci. BBC uviedla ich mená: John Chapman, James Henderson a James Kirby. Miestne britské médiá opísali pána Chapmana a pána Hendersona ako bývalých kráľovských námorníkov, ktorí sa neskôr obrátili na dobrovoľnícku prácu.

Podľa World Central Kitchen bol Jacob Flickinger, ktorý bol tiež zabitý pri útoku, 33-ročný dvojitý občan Spojených štátov a Kanady, ktorý pracoval pre pomocnú skupinu skupiny.

Podľa palestínskej spoločnosti Červeného polmesiaca palestínski lekári našli telá siedmich obetí a odviezli ich do nemocnice Deir al-Balah. Skupina uviedla, že telá cudzincov previezli z Gazy do Egypta.

Pri tomto útoku zahynul aj 25-ročný Saif Abutaha z Gazanu, ktorý pracoval ako vodič a prekladateľ pre kuchyňu World Central. Pán Abuta bol podnikavý mladý muž, ktorý pracoval v otcovom podniku a hovoril dobre po anglicky, povedal jeho brat Wahad.

Pán Abutaha a ďalší pracovníci World Central Kitchen boli potešení, že majú príležitosť dodať veľmi potrebnú potravinovú pomoc. Jeho brat povedal: “Boli nadšení ako zo svadby. To bolo naposledy, čo ich videl.”

“Je nevyhnutné, aby boli humanitárni pracovníci v bezpečí a mohli vykonávať svoju prácu,” uviedol Cameron na sociálnej sieti. Vyzval Izrael, aby „okamžite vyšetril a poskytol úplné a transparentné vysvetlenie toho, čo sa stalo“.

Podľa Jamieho McGoldricka, vysokého predstaviteľa OSN, bolo v Gaze a na Západnom brehu od októbra 2023 do konca marca zabitých najmenej 196 humanitárnych pracovníkov. “Toto nie je ojedinelý incident,” povedal a neskôr dodal: “V Gaze už nie je žiadne bezpečné miesto.”

Pracovníci World Central Kitchen sa zhromažďujú okolo tiel svojich kolegov po tom, čo ich v utorok previezli do nemocnice Al-Najjar v Rafahu.Dôveryhodnosť…Haytham Emad/EPA, cez Shutterstock

Zdá sa, že premiér sa prihlásil k zodpovednosti za „neúmyselný“ útok.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok vo video vyhlásení spomenul “tragický prípad, keď naše sily úmyselne ublížili nevinným ľuďom v pásme Gazy”. Pán Netanjahu vo svojich poznámkach nemenoval World Central Kitchen.

Ale izraelský predstaviteľ oboznámený so záležitosťou, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, pretože útok je stále predmetom vyšetrovania, uviedol, že premiér útok naznačil.

“Toto sa deje vo vojne, dôkladne to vyšetrujeme, sme v kontakte s vládami a urobíme všetko pre to, aby sa to už nezopakovalo,” povedal Netanjahu.

Izraelský vojenský predstaviteľ, ktorý kvôli internému vyšetrovaniu hovoril pod podmienkou anonymity, uviedol, že armáda dospela k záveru, že je zodpovedná za útok na konvoj. Očakáva sa, že náčelník generálneho štábu izraelskej armády generál Herzei Halavi v utorok večer preskúma závery predbežného vyšetrovania incidentu.

Hovorca izraelskej armády, zadný admirál Daniel Hagari, uviedol, že vyšetrovanie bolo odovzdané mechanizmu zisťovania faktov a hodnotenia, vojenskej agentúre, ktorá vyšetruje obvinenia a skúma okolnosti incidentov na bojisku. Povedal: “Začneme vyšetrovanie tohto vážneho incidentu.” “Pomôže nám to znížiť riziko, že sa niečo podobné zopakuje.”

Členovia Organizácie Spojených národov v utorok kontrolujú trosky World Central Kitchen.Dôveryhodnosť…Agence France-Presse – Getty Images

Izraelská armáda uviedla, že mechanizmus je “nezávislý, profesionálny a odborný orgán”. Skupiny pre ľudské práva vo všeobecnosti kritizovali schopnosť izraelskej armády viesť svoje vlastné vyšetrovanie transparentne, pričom tvrdili, že vypočúvania sú často zdĺhavé a len zriedka vedú k obvineniam.

Loď World Central Kitchen Aid mieri späť na Cyprus.

V čase štrajku pracovníci vyložili 100 ton pomoci z lode Jennifer, World Central Kitchen, ktorá minulý týždeň opustila prístav Larnaka na Cypre a v pondelok dorazila do Gazy. Ďalších 240 ton by malo byť podľa hovorcu cyperského ministerstva zahraničných vecí Theodorosa Gotisa vyzdvihnuté v utorok.

Pán Gotis povedal, že Jennifer odletela späť do Larnaky z Gazy v utorok. Dodal, že niekoľko ďalších ton pomoci čakalo v skladoch v Larnake, ale nebolo známe, kedy a či vôbec sa misia na ich doručenie uskutoční.

Patrick Kingsley, Rawan Sheikh Ahmed, Gabby Sobelman, Mathina Stevies-Gridnef, Lorraine Leatherby, Nadir Ibrahim a Kim Severson prispel k nahláseniu tohto článku.