Hlúpy, ale zábavný taliansky debut

Všimnúť si to Sláva!, režijný debut talianskej herečky, speváčky a skladateľky Margherity Vicario, je nevýrazný, pseudofeministický, sentimentálny nezmysel, to by bolo úplne správne. A predsa treba uznať, že je to aspoň trochu zábavné, pohlcujúce rovnako ako popové videá s množstvom tanca a chytľavých melódií hrajúcich vo všedný deň ráno v kúte tichého baru alebo v nechtovom salóne. sú zábavné. Ak čakáte, kým vám zaschne lak na nechty a nemôžete použiť ruky na používanie telefónu, pozerajte sa Sláva! ako rozptýlenie by to stačilo. Prípadne je to presne ten druh filmu, ktorý môžete sledovať pri surfovaní po kanáloch v európskom hoteli a pohltí vás, aj keď nemáte titulky. V skutočnosti sú tu titulky sotva potrebné, pretože dej veľmi pripomína bábkové divadlo alebo bájku, ktorú si deti vymýšľajú pri hre s bábikami.

Píše sa rok 1800 a väčšina filmu sa odohráva v Instituto Sant’Ignazio, cirkevnom zariadení, ktoré je niečo ako kríženec medzi sirotincom, kláštorom a hudobnou školou pre mladých, neďaleko Benátok. Najmocnejšou osobou v Sant’Ignazio je majster miestnej kaplnky Perlina (Paolo Rossi), impozantný dirigent a príležitostný skladateľ, ktorý vedie čisto ženský interný orchester a zbor. Súbor vystupuje na omšiach pre potešenie miestnych mešťanov a mešťanov, ktorých prínos pre Sant’Ignazio je zjavne životne dôležitý pre jeho existenciu.

Sláva!

Konečný výsledok

Filmová hudba.

Miestne: Berlínsky filmový festival (súťaž)
Obsadenie: Hrajú: Galatea Bellugi, Carlotta Gamba, Veronica Lucchesi, Maria Vittoria Dallasta, Sara Mafodda, Paolo Rossi, Elio, Natalino Balasso, Anita Kravos, Vincenzo Crea, Jasmin Mattei
riaditeľ: Margherita Vicario
Scenáristi: Anita Rivaroli, Margherita Vicario

1 hodina a 46 minút

Správa o excelentnosti orchestra sa nejako dostala do uší Vatikánu a Perlina je informovaná, že čoskoro navštívi Jeho Svätosť pápež Pius VII. Perlina musí skomponovať novú skladbu na počesť pápeža, hoci je hlboko kreatívne zablokovaný a nakoniec pošle svojho bývalého milenca (Vincent Crea) – Perlina je tajne gay -, aby našiel duchovného skladateľa v Benátkach, aby napísal cirkevnú skladbu vhodnú pre pápež . výkon.

Majster kaplnky to nevie, ale práve tu v Sant’Ignazio je množstvo talentov, ktoré si ani nevšimne kvôli endemickej mizogýnii. Lúcia (Carlotta Gamba), prvá husle v orchestri, komponuje sama a rada by prispela k kompozičnému procesu. Perlina však jeho ponuku pomoci ignoruje. To len zvyšuje jej frustráciu z uväznenia v Sant’Ignazio a vedie ju k hľadaniu útechy a spôsobu úniku v romániku s dobre urodzeným mladým mužom, ktorý očividne neskončí dobre.

Medzitým je prakticky na spodku hierarchie inštitútu slúžka Teresa (Galatea Bellugi), ktorá je nemá od traumatického incidentu, ktorý sa vysvetľuje až na konci, keď sa stane dramaticky užitočnou. Jedného dňa pri upratovaní suterénu Teresa objaví klavír, ktorý darca daroval Sant’Ignaziovi ako darček špeciálne pre ženy z inštitútu. Hoci ju nikto nikdy nevyškolil, Teresa sa ukazuje ako jeden z tých hudobných zázrakov, ktoré existujú len v kine. Učí sa hrať sama a zvuk priťahuje Lúciu a ďalších troch hudobníkov z orchestra: sirotu Bettinu (Veronica Lucchesi), naivnú Mariettu (Maria Vittoria Dallasta) a vysokú urodzenú slečnu Prudenzu (Sara Mafodda). Lúcia a Teresa, ktorá sa o tomto bode začne rozprávať, sa najskôr dostanú do konfliktu a musia sa dohodnúť na spoločnom nácviku klavíra, hoci ženy prichádzajú obdivovať Teresinu hudobnú originalitu, ktorá ukazuje, že v podstate vymyslela taliansku power pop baladu 150 rokov dopredu. svojho času. Keby existovala len elektrina, mohla by vynájsť aj syntetizátor!

Záverečné hudobné vyvrcholenie pred pápežom, v ktorom si polovica publika vychutná ženský groovy zvuk a druhá polovica je pohoršená, je hlboko hlúpy, no zábavný – rovnako nákazlivý ako sledovanie predstavenia seniorov zo školy múzických umení s obsadením, že každý má mierny COVID.

Úplné kredity

Miesto: Berlínsky filmový festival (súťaž)
Hrajú: Galatea Bellugi, Carlotta Gamba, Veronica Lucchesi, Maria Vittoria Dallasta, Sara Mafodda, Paolo Rossi, Elio, Natalino Balasso, Anita Kravos, Vincenzo Crea, Jasmin Mattei
Produkčné spoločnosti: Tempesta, Rai Cinema, Tellfilm
Réžia: Margherita Vicário
Scenáristi: Anita Rivaroli, Margherita Vicario
Producenti: Valeria Jamonte, Manuela Melissano, Carlo Cresto-Dina
Výkonný producent: Alessio Lazzareschi
Kamera: Gianluca Palma
Scénografia: Luca Servino, Susanna Abenavoli
Kostýmová výtvarníčka: Mary Montalto
Strih: Christian Marsiglia
Zvukový dizajnér: Xavier Lavorel
Hudba: Margherita Vicario, Dade (Davide Pavanello)
Hrajú: Massimo Appolloni
Predaj: Rai Cinema Internacional

1 hodina a 46 minút