Choroba šialených kráv hlásená v Škótsku – prvý prípad po rokoch – národná

Škótska vláda v piatok potvrdila prípad klasickej bovinnej spongiformnej encefalopatie (BSE), známej tzv. Choroba šialených krávna farme na juhozápade krajiny, prvý britský prípad ochorenia za dva roky.

Vláda zaviedla preventívne obmedzenia pohybu postihnutých oblastí a zvierat v súvislosti s prípadmi v Ayrshire, uvádza sa vo vyhlásení.

Vo vyhlásení škótskej vlády sa uvádza, že zatiaľ čo prebiehajú ďalšie vyšetrovania s cieľom identifikovať pôvod choroby na farme, neexistuje žiadne riziko pre ľudské zdravie.

Najnovšie správy o zdraví a medicíne
Posielame vám e-mailom každú nedeľu.

“Chcem ubezpečiť farmárov aj verejnosť, že riziko spojené s týmto ojedinelým prípadom je nízke. Ak sa to však týka niektorých farmárov, chcela by som ich vyzvať, aby vyhľadali veterinárnu radu,” povedala Sheila Voss, riaditeľka veterinárnej medicíny.


Kliknutím prehrajte video: „Kanada zrušila zákaz darovania krvi spojený s chorobou šialených kráv“


Kanada zrušila zákaz darcovstva krvi spojený s chorobou šialených kráv


BSE bola prvýkrát objavená v Anglicku koncom 80. rokov 20. storočia, odkiaľ sa rozšírila do iných častí Európy a devastovala stáda dobytka až do začiatku 21. storočia. Je spojená s Creutzfeldt-Jakobovou chorobou poškodzujúcou mozog u ľudí.

Príbeh pokračuje pod inzerátom

Podľa Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (WOAH) sa výskyt BSE v posledných rokoch výrazne znížil a v súčasnosti sa odhaduje, že celosvetovo je to každoročne nula prípadov.

Predchádzajúci potvrdený klasický prípad BSE v Spojenom kráľovstve bol v roku 2021 a minulý rok bol hlásený neobvyklý prípad ochorenia.