Britský kontroverzný zákon o Rwande „nezlučiteľný so záväzkami v oblasti ľudských práv“

Plán Downing Street deportovať žiadateľov o azyl do stredoafrickej krajiny je podľa parlamentnej správy v rozpore s medzinárodným právom.

oznámenie

Najnovší zákon britskej vlády na oživenie jej kontroverzného plánu posielať utečencov do Rwandy nie je v súlade so záväzkami krajiny v oblasti práv, zistila štipľavá správa zverejnená v pondelok.

Spoločný parlamentný výbor pre ľudské práva vo svojej správe rozhodol, že ak bude Spojené kráľovstvo pokračovať vo svojom pláne, spôsobí to “nenapraviteľné škody na povesti Spojeného kráľovstva ako zástancu ľudských práv na medzinárodnej úrovni”.

„Zastavovanie lodí“ je jednou z hlavných politík britského premiéra Rishi Shankara. Ide o prepravu migrantov cez kanál na malých člnoch do africkej Rwandy.

Návrh zákona však poznačili boje, prieťahy a vzbury v rámci vlastnej Konzervatívnej strany predsedu vlády.

V novembri minulého roka Najvyšší súd Anglicka Nájsť Rwanda nebola bezpečnou krajinou, z ktorej by mohli byť žiadatelia o azyl zo Spojeného kráľovstva násilne vyhostení.

Najvyšší súd uviedol, že ho medzinárodné agentúry varovali, že žiadatelia o azyl a utečenci budú čeliť reálnemu riziku porušovania ľudských práv.

Aktuálna verzia návrhu zákona uvádza, že Rwanda je de facto bezpečná krajina a že nikto, koho tam vláda Spojeného kráľovstva pošle, nebude násilne premiestnený do nebezpečnej krajiny. Nie je jasné, či sa to dá v praxi zaručiť, uvádza správa.

Ďalší problém sa týka zákonného obmedzenia odvolaní, ktoré podľa autorov správy porušuje článok 13 Európskeho súdu pre ľudské práva (EDĽP) – právo na účinný prostriedok nápravy.

Toto právo zaručuje právo odvolať sa v prípade porušenia ľudských práv a slobôd a uvádza, že možnosti odvolania musia byť ľahko dostupné.

Správa tiež útočila na to, aby sa ministri mohli rozhodnúť, či sa budú riadiť rozhodnutiami Európskeho súdu pre ľudské práva o deportáciách, pričom uviedla, že tento krok „jasne vyvoláva možnosť, že Spojené kráľovstvo poruší medzinárodné právo“.

“Tento návrh zákona je navrhnutý tak, aby odstránil životne dôležité ochrany proti obťažovaniu a porušovaniu ľudských práv, vrátane základného práva na prístup k spravodlivosti,” povedala pre QCMP Joanna Cherry, predsedníčka Spoločného výboru pre ľudské práva.

„Nepriateľstvo k ľudským právam je jej jadrom a žiadna novela to nemôže zachrániť.

Pokračovala: “Toto nie je len o právach a krivdách politiky Rwandy. Týmto prístupom tento zákon nenapraviteľne poškodzuje povesť Británie ako zástancu ľudských práv na medzinárodnej úrovni.”

“Ľudské práva nie sú prekážkami, ktoré musia byť odstránené, aby sa dosiahli politické ciele, sú to základné záruky, ktoré zaisťujú, že jednotlivci nebudú poškodení vládnymi opatreniami. Ak je politika správna, musí byť schopná obstáť pred súdnou kontrolou, uniknúť z nej.” ”

Samotný výbor pre ľudské práva má spomedzi 12 členov päť konzervatívnych poslancov. Rozkaz je ďalšou ranou pre Cinq, ktorý v posledných mesiacoch čelil nestabilnej politickej pozícii.

Sink sľúbil, že bude pokračovať. Čaká ho ťažký boj o víťazstvo vo všeobecných voľbách koncom tohto roka po prieskumoch, ktoré hovorili, že voliči neboli rozhodnutí o budúcej vláde jeho Konzervatívnej strany, ako aj labouristickej opozície.