AP bol tam: 1974 tornádo v Xenia, Ohio, zabilo 32 a zabilo polovicu mesta

Poznámka redaktora – 3. apríla 1974 sa cez Xenia v štáte Ohio bez varovania prehnalo silné tornádo, ktoré zabilo 32 ľudí, zranilo stovky a zrovnalo so zemou polovicu 25-tisícového mesta. Zo stoviek sa stali bezdomovci. V blízkosti Wilberforce bol smrteľnou silou zasiahnutý aj domov Central State University. Neskôr prezident Richard Nixon Uskutočnil neohlásenú návštevu Xenie po škandále Watergate vo Washingtone.

Hurikán Xenia bol najsmrteľnejší a najsilnejší z toho, čo bolo neskôr známe ako superbúrka z roku 1974, séria 148 tornád, ktoré zasiahli 13 štátov v priebehu 24 hodín od 3. apríla do 4. apríla. Už takmer 40 rokov. Teraz je druhý po vydaní v roku 2011. Štátne a federálne systémy varovania pred počasím, vrátane rádia Národného úradu pre oceán a atmosféru, boli po udalosti v roku 1974 vylepšené.

Guvernér Ohia Mike Devin bol počas búrky v Xenii. Má 77 rokov republikáni Pre agentúru The Associated Press povedal, že v ten deň v meste pracoval ako asistent prokurátora. Z balkóna ich budovy jeho skupina uvidela lievik na obzore a presunula sa, aby sa schovala do suterénu. „Vyzerá to, že ide okolo nákladný vlak,“ povedal. Keď sa vynorili, strecha stavby bola preč a mesto bolo v ruinách.

Devinova manželka bola doma na ich farme v Cedarville s tromi malými deťmi a jedným na ceste. “Bola naozaj tma a vietor,” povedala. “Nebola to vaša typická búrka, vieme. Preto sme si mysleli, že by sme sa mali skryť. Sila vetra znemožnila Fran Devine otvoriť dvere, ktoré umožňovali prístup do pivnice, a tak zjedli večeru. Lovila pod stolom.Keď sa vynorila, obe stodoly jej susedov boli zničené.

DeWines sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní podieľali na záchranných a čistiacich operáciách a zbierali zábery z domáceho filmu, ktoré im poskytli. AP. To zahŕňalo dostať sa veľmi blízko k Nixonovi, keď kráčal ulicami. „Myslím, že si z toho odnášate, aký krehký je život a ako sa veci môžu tak rýchlo zmeniť,“ povedal guvernér. Povedal guvernér.

Pri príležitosti 50. výročia hurikánu Xenia agentúra AP znovu zverejňuje verziu svojej pôvodnej, neupravenej správy z miesta činu.

Tornádo v Ohiu zabilo najmenej 35 ľudí

Smrtiaca jarná búrka sa v stredu večer prehnala juhozápadným Ohio, zabila najmenej 35 ľudí, zranila približne 500 a zničila majetok za milióny dolárov.

Zdalo sa, že obete budú pribúdať.

Ohio Highway Patrol uviedla, že má 40 až 50 nepotvrdených správ o nezvestných ľuďoch v meste Greene County s 25 000 obyvateľmi a hlásila o päť úmrtí viac, ako je uvedený počet záchranárov.

Do polovice rána robotníci, ktorí triedili trosky Xenie, uviedli, že pri ostreľovaní, ktoré zničilo približne polovicu mesta, zahynulo 30 ľudí.

Na druhej strane búrka zabila päť ľudí Cincinnati A viac ako 200 bolo zranených.

Jeden, možno dvaja ľudia boli zabití, keď sa pec na Central State University zrútila asi kilometer severovýchodne od Xinya.

V Cincinnati zahynulo päť ľudí a viac ako 200 bolo zranených.

Odhaduje sa, že 75 percent kampusu Central State bolo zničených alebo vážne poškodených. Prezident Charles Newsom zatvoril školu.

Policajný šéf Ray Jordan odhadol, že 50 percent Xenie bolo zničených.

Škody v Cincinnati sa odhadujú na 20 miliónov dolárov.

Guvernér John Gilligan vyslal do zdevastovanej oblasti viac ako 2500 vojakov Národnej gardy a požiadal federálnu vládu, aby časť juhozápadného Ohia vyhlásila za oblasť katastrofy.

Hovorca nemocnice Greene Memorial Hospital v Xenii uviedol, že zranení “prichádzajú v čomkoľvek a všetkom – v autách, sanitkách a nákladných autách. Telá privážali na doskách stolov, na dverách a paletách. Pohotovostná miestnosť bola plná.”

Zdravotník Národnej gardy, ktorý vyletel z vraku, Spike. 5 Bob Chapman z Columbusu povedal: “Vyzeralo to míľu a pol na šírku a tri až päť míľ na dĺžku. Nič tam nebolo.”

Starosta Cincinnati Theodore M. Berry povedal, že tepelné škody na častiach jeho mesta boli “úžasné. Bol zázrak stratiť toľko stromov, domov, budov a ľudí.”

Predstavitelia Xenia uviedli, že viac ako 1000 ľudí zostalo bez domova. Väčšina z nich bola umiestnená v obchode s potravinami a YMCA.

“Prežil som druhú svetovú vojnu a je to horšie ako akékoľvek bombardovanie v Nemecku,” povedal očitý svedok katastrofy Xenia.

Poskytovanie lekárskej pomoci jednotkám Národnej gardy, organizovanie komunikácie, poskytovanie ochrany pred rabovaním a pomoc pri upratovaní.

K skaze došlo týždeň pred deviatym výročím tornáda na Kvetnú nedeľu 11. apríla 1965, ktoré zabilo 250 ľudí a spôsobilo doteraz najväčšie škody na majetku v štáte Ohio.

Stredajšia búrka, silný dážď a silný vietor sa najprv prehnali predmestiami Cincinnati Sailor Park a Prince Hill, potom sa presunuli severne od mesta do Blue Ash, Sharonville a Elmwood.

Potom sa smrtiace prostriedky dostali na severovýchod na US 42, pretrhli Libanon, veľkú časť Xenie podľa vzoru Londýna.

Wilberforce, Cedarville a Selma boli zasiahnuté na ceste.

Gilligan takmer okamžite nariadil 250 príslušníkom národnej gardy z Ohia, aby slúžili v Xénii a do polnoci bolo v službe 1 445 mužov, polovica z nich v Xénii a zvyšok na juhozápade. Dnes bolo aktivovaných ďalších 1000.

Národná meteorologická služba mala v stredu v jednom bode sledovať tornádo pre celé Ohio. Ale škoda bola spôsobená.

Hotel Zenia a mestská stredná škola boli zbúrané. Delostrelectvo so strechou bolo zaradené do prevádzky. Nákladný vlak, ktorého 15 vagónov sa vykoľajilo, blokuje US 35.

Sailor Park na brehu rieky Ohio utrpel v Cincinnati škody spôsobené hurikánom.

“Tri štvorcové bloky, každý dom je preč,” povedal reportér Associated Press z miesta činu.

V jednej chvíli sa požiar v centre Cincinnati vymkol kontrole v dôsledku škôd spôsobených búrkou.

Škody hlásili aj v Londýne, severovýchodne od Xenie. Vrchná časť budovy súdu okresu Madison sa zrútila a objavili sa správy, že všetky podniky na Hlavnej ulici boli poškodené, uviedol svedok.

Viac ako 100 domov bolo poškodených v okrese Butler County Union Township a škody boli hlásené z Greene Township, Westchester, Pisgah a Mason, uviedli úradníci.

Pohotovostné nemocnice boli zriadené v Xenia a Cincinnati, ale až po prevoze stoviek zranených do okolitých oblastí. Mnohí zo zranených v Xenia boli prevezení do nemocníc v Daytone.

Predstavitelia leteckej základne Wright-Patterson v Daytone otvorili svoju nemocnicu pre obete búrky a vyslali do Xenie jednotky lekárskych profesionálov.

V mnohých komunitách zasiahnutých nepriaznivým počasím mala Národná garda povinnosť zabrániť rabovaniu.